Ultrazvučni pregledi
Kada se savetuje ultrazvučni pregled abdomena?
- Bol u stomaku i/ili leđima
- Mučnina i povraćanje
- Naglo uvećanje i napetost trbuha
- Povrede u predelu trbuha
- Nejasna febrilna stanja
- Žuta koža i/ili beonjače
- Sumnja na mononukleozu

Bezbolan pregled, neškodljiv za pacijenta, kojim se pregledaju organi trbušne duplje, i to solidni organi (jetra, slezina, bubrezi, prema mogućnosti i pankreas), dok se šuplji organi teže vide zbog prisustva vazduha u njima (želudac, duodenum, tanko i debelo crevo, koji se po potrebi mogu pregledati endoskopijama-gastro ili kolonoskopijom.)
Važan je za dijanostiku zapaljenskih promena, tumora, ciroze jetre, kalkuloze (prisustva kamenčića u žučnoj kesi iliI bubregu), prisustvo slobodne tečnosti u trbušnoj duplji, aneurizme (proširenja) ili ateroskleotični plakovi na velikim krvnim sudovima, povrede unutrašnjih organa.
Priprema za ultrazvuk abdomena, ukoliko nije hitan, je potrebna, kako bi se smanjila količina gasova u crevima. Gas je smetnja za prolazak ultrazvučnih talasa i samim tim je vidljivost manja.
Priprema podrazumeva da se ne uzima obrok oko 8h pre samog ultrazvuka. Poslednji obrok bi trebalo da bude lagan, jedan dvopek ili keks i manja šolja čaja. Dva dana pre ultrazvuka poželjno jesti hranu koja ne nadima-kuvan krompir, pirinač, bareno meso, tost. Ne uzimati namirnice koje nadimaju kao što su: kupus, kelj, brokoli, grašak, boranija, gazirane sokove, kafu, alkohol, mlečne proizvode, sveže voće i povrće. Poželjno da creva budu ispražnjena i da uzimate lek za smanjenje nadutosti (npr.Espumisan tri puta na dan po dve tablete, pred obrok, dva do tri dana pre pregleda).
U slučaju normalnog nalaza kontrola može biti za 1 do 3 godine, a u slučaju patološkog nalaza kraće – nekoliko nedelja do nekoliko meseci.
Kada se savetuje? Ukoliko se jave:
Ultrazvuk urotrakta je bezbolan i neškodljiv.
Savetuje se i u okviru sistematskih pregleda, radi ranog otkrivanja promena i pravovremenog delovanja. Svi simptomi su važni, a ne sme zanemariti nikako ni pojava krvi u mokraći, bez bola.
Kako bi se što kvalitetnije uradio pregled, potrebno je da obavite pripremu.
Priprema za ultrazvuk podrazumeva da se obrok ne uzima oko 8h pre ultrazvuka. Dva dana pre pregleda poželjno ne konzumirati namirnice koje nadimaju kao što su: kupus, kelj, brokoli, grašak, boranija, gazirane sokove, kafu, alkohol, mlečne proizvode, sveže voće i povrće.Savetuje se ishrana na bazi pirinča, kuvanog krompira, barenog mesa, tosta i čaja. Poželjno da creva budu ispražnjena, i da uzimate lek za smanjenje nadutosti (npr.Espumisan tri puta na dan po dve tablete, pred obrok, dva do tri dana pre pregleda) .
Pored toga, sat vremena pre ultrazvuka urotrakta potrebno je uneti 1litar vode (postepeno u toku sat vremena piti oko 4-5 čaša vode) i ne mokriti do završetka ultrazvuka, jer tečnost omogućava bolji pregled urotrakta.
Kada se radi?
Neškodljiv i bezbolan pregled omogućava vizuelizaciju tkiva štitaste žlezde, uočavanje mikro ili makro cisti, tumora, uvećanja lobusa itd.
Kada se savetuje?
Ultrazvuk dojki je neškodljiv i bezbolan pregled. Može biti potreban i muškarcima i ženama.
Kada se radi kod žena? Uobičajeno je da se radi oko 10-og dana od početka ciklusa za žene u generativnom dobu (menstrualni ciklus počinje prvog dana menstrualnog krvarenja).
Savetuje se da se radi jednom godišnje ili po potrebi češće, naročito kada su žene mlade za mamografiju, ili su u pitanju trudnice i dojilje.
Mamografija je zlatni standard u dijagnostici raka dojke, ali ima svoje limite, retko se radi kod žena mlađih od 40 godina i ne sme se raditi kod trudnica i dojilja zbog štetnog zračenja.
,,Endomed“ tim okuplja iskusne lekare i medicinske tehničare koji su uvek spremni da daju sve neophodne stručne savete i odgovore na pitanja radi očuvanja Vašeg zdravlja. Ustanova sa spektrom specijalnosti, jedni od retkih u regionu koji mogu pružiti usluge u oblasti medicine rada kao i mnogim drugim: kardiologija, pulmologija, endokrinologija, gastroenterologija, ginekologija, psihijatrija, urologija, neurologija itd.