Fizičko opterećenje (stres) čini da Vaše srce udara brže i jače, troši više kiseonika, tada se često mogu otkriti problemi sa srcem koji se uspešno kompenzuju u miru, kao što je angina pectoris.
Obično ergo test podrazumeva da hodate na traci za trčanje ili da vozite sobni bicikl, dok se posmatra EKG zapis i promene krvnog pritiska-imaćete zalepljene elektrode na grudni koš (gornja polovina tela je obnažena, poželjno i obrijana za osobe koje su izrazito maljave).
Test se predlaže od strane lekara, ukoliko imate simptome ili znake bolesti srčanih krvnih sudova ili aritmiju. Ovaj test je značajan za dijagnostiku, terapiju i za procenu efekta dosadašnje terapije ili procenu težine dijagnostikovanog oboljenja.
Rizici
Test je generalno bezbedan, komplikacije su retke.
Ono što se retko može dogoditi od komplikacija pri testiranju je sledeće:- sniženje krvnog pritiska, vrtoglavica, eventualno gubitak svesti-pritisak se vraća u normalu nakon odmora
- aritmije-nestaju kratko nakon prestanka vežbanja/testa
- srčani udar (infarkt miokarda) vrlo retko
Priprema za testPoželjno je da ne pušite, ne pijete kafu i ne jedete obilne obroke neposredno pre testa, nemojte dolaziti potpuno praznog stomaka jer Vam može pozliti pri naporu.
Dogovorite se sa Vašim lekarom na vreme da li je potrebno preskočiti neke od lekova koje uzimate (npr.često se beta blokatori izostavljaju 2 dana pre testa-Bisoprolol, Byiol, Concor, Concor COR, Biprez, Tensec,Presolol, Corvitol..).
Ukoliko imate plućno oboljenje i koristite pumpicu, ponesite je sa sobom i naglasite medicinskom radniku da Vam može biti potrebno da uzmete dozu u slučaju poteškoća.
Ponesite sa sobom udobnu odeću i obuću (trenerka, patike), kako biste nesmetano mogli da obavite test. Nemojte mazati masne kreme i ulja na telo tog dana.
Vreme potrebno za testiranje obično je do sat vremena, uključujući vreme koje Vam je potrebno da se obučete i pripremite, sam ergo test traje do oko 15 minuta.
Pre testa ćete obaviti razgovor sa lekarom o Vašim tegobama, koliko ste u formi, kako bi se moglo proceniti koja je adekvatna mera opterećenja odnosno težina testa.
Tokom testa se držite za rukohvat trake za trčanje ili ručice sobnog bicikla radi balansa, test počinje laganim opterećenjem koje progresivno raste do dostizanja ciljanog opterećenja ili do uspostavljanja dijagnoze, što se procenjuje srčanom frekvencom, krvnim pritiskom i EKG zapisom.
Ukoliko osetite tegobe koje Vas sprečavaju da test nastavite obaveštavajte lekara o tome (bol u grudima, plitko disanje, malaksalost)
Ukoliko test pokaže dobar rezultat, možda Vam dalji testovi neće biti potrebni. Međutim, ukoliko se Vaše tegobe pogoršavaju, prijavite lekaru, može Vam predložiti dodatnu dijagnostiku.
Ukoliko se testom dijagnostikuje oboljenje, lekar će Vam predložiti terapijski plan.